Volvo Hakkında

Seri üretim ilk Volvo 1927’de Göteburg’daki üretim hattından çıktı. O zamandan beri Volvo CarGroup sürekli olarak dünyaya liderlik eden yeniliklerle dolu araçlar sundu. Volvo bugün yaklaşık 100 ülkede satılan dünyanın en tanınmış ve en saygı duyulan markalarından biri.

Volvo Car Group (Volvo Cars) 2010’dan beri Çinli Zhejiang Geely Holding (Geely Holdin) çatısı altında faaliyet gösteriyor. Volvo Cars 1999’a kadar İsveçli Volvo Group’un bir parçasıydı ve bu tarihte Ford Motor Company tarafından satın alındı. Volvo Cars 2010’da Geely Holding tarafından satın alındı.

“Volvo” adı, Volvo Cars ve AB Volvo’nun ortak olduğu Volvo Trademark Holding AB’ye ait.

Şirketin kurumsal ve marka stratejisi “Designed Around You” (“Sizden İlham Alınarak Tasarlandı”) insanların her şeyin merkezine yerleştiriyor ve faaliyetler, ürünler ve kurumsal kültür için bir temel ve bir kılavuz sağlıyor.

Volvo otomobilleri yaklaşık 100 civarında ülkede yaklaşık 2.300 yetkili satıcı tarafından bölgesel pazarlama ve ulusal pazarlama şirketleri yoluyla pazarlanıyor ve satılıyor. Yetkili satıcıların çoğu bağımsız şirketler. 31 Aralık 2012 itibariyle, Volvo Cars dünya çapında 22.500 çalışana sahipti.

Volvo Cars dört kategoride lüks segment otomobilleri üretiyor: Sedanlar (S60, S80), Çok yönlü station’lar (V40, V60, V70), Cross country araçlar (XC60, XC70, XC90) ve Coupe/Cabriolet’ler (C70).

Volvo Cars 2012’de toplam 421.951 otomobil sattı. Markanın gücüyle karşılaştırıldığında, Volvo Cars küçük bir üretici ve global pazar payı yüzde 1-2. En büyük pazarı olan ABD 2012’de toplam satış hacminin yüzde 16’sına sahipti ve ardından da İsveç (% 12), Çin (% 10), Almanya (% 7,5) ve İngiltere (% 7,5) geliyordu.

Volvo Cars merkez ofisi, ürün geliştirme, pazarlama ve yönetim fonksiyonlarının çoğu İsveç’te Göteburg’da bulunuyor. 2011’den beri Volvo Cars’ın Çin’de Şangay ve Chengdu’da ofisleri bulunuyor. Şangay’daki yeni Volvo Cars Çin merkezi bir Teknoloji Merkezini ve satış ve pazarlama, üretim, satınalma, ürün geliştirme ve diğer bütün destek fonksiyonlarını içeriyor.

Göteburg (İsveç) ve Ghent’teki (Belçika) ana otomobil fabrikalarına ek olarak Volvo Cars 1930’lardan beri Skövde’de (İsveç) motor üretiyor. 1957’den beri araç parçaları Floby’de (İsveç) üretiliyor ve 1969’dan beri de gövde parçaları üretimi Olofström’de (İsveç) yapılıyor. Şirket ayrıca Kuala Lumpur’da (Malezya) bir montaj fabrikasına sahip ve Volvo otomobilleri ayrıca Changan Ford Automobile Co. Ltd. tarafından işletilen Chongqing’deki bir üretim tesisinde üretiliyor.

2013’ün ikinci yarısında Volvo Cars, Çin’de Chengdu’da bir üretim tesisi kuracak. Bu fabrika Çin pazarı için Volvo otomobilleri üretecek.

Designed Around You kurumsal stratejisiyle birlikte Volvo Cars’ın cesur genişleme planları uyarınca amaç 2020 itibariyle 800.000 adet otomobil satmak. Büyüme stratejisinin bir parçası olarak Çin’in ikinci bir üretim ülkesi olması planlanıyor.

Otomobil üretimi

Göteburg, İsveç

Ghent, Belçika

Chongqing, Çin (Changan Ford)

Chengdu, Çin (üretim 2013’ün ikinci yarısında başlayacak)

Montaj fabrikası

Kuala Lumpur, Malezya

Tasarım merkezleri

Göteburg, İsveç

Barcelona, İspanya

Camarillo, ABD

Şangay, Çin


İKİNCİ BÖLÜM

Volvo dünyanın önde gelen TIR, otobüs, otomobil, deniz motoru ve endüstriyel motorlar üretimi yapan firmasıdır. Bunun dışında Volvo Group olarak uçak endüstrisinden finans sektörüne kadar geniş alanda faaliyet gösteren holdingdir.

Volvo

Volvo dünyanın önde gelen TIR, otobüs, otomobil, deniz motoru ve endüstriyel motorlarüretimi yapan firmasıdır. Bunun dışında Volvo Group olarak uçak endüstrisinden finans sektörüne kadar geniş alanda faaliyet gösteren holdingdir.

1927 yılında İsveç Göteborg’da SKF markasının bilya üretici olarak kuruldu. Volvo Group’a bağlı binek otomobil üreticisi firma Volvo Cars, 1999’dan beri Ford Motor Company’ye bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Deniz motorları üreten bölüm ise Volvo Penta olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışında Mack tırları da Volvo Group’a bağlıdır. Volvo bir isveç markasıdır.Almanların audi si,mercedes i,bmw si kadar güçlü bir markadır.Dünyada güvenlik açısından en değerli otomobillerin arasındadır volvo s80…

YerliWiki