Sony

Sony: İlk ismi ” Totsuko ” dur. 1946 yılında Japonya’ da kurulmuştur. Kurucusu Akito Morita, firmasının isminin Amerikalılar tarafından telaffuz edilememesinden dolayı yeni isim arayışına girmiştir. Latince kelimeleri inceleyen Morita, sesle alakalı anlamına gelen ” sonic ” ve ses manasına gelen ” sound ” kelimelerinin kökü olan ” sonus ” kelimesi üzerinde durmuş ve o dönemlerde Amerika’ da popüler bir isim olan ” sonny ” ismi harmanlanarak SONY adı ortaya çıkmıştır. Bu değişiklik 1958 yılında gerçekleşmiştir.

Japonya’da atalardan kalma geleneksel pirinç rakısı üretimiyle uğraşan Nagoya‘lı zengin bir ailenin çocuğu  Akio Morita… Sony markasının tarihçesi aslında onun ismiden gelir. Onun yaşamını anlatır ve ifade eder.  Bu arada geleneksel pirinç rakısı “saki” olarak isimlendirilmektedir.  Neyse konumuza dönelim hemen. Akio Maroita 2. dünya savaşı başlamadan önce fizik eğitimini tamamlar. Ailesinin tüm baskı ve  ısrarlarına rağmen, saki işini sürdürmek istemez ve sürdürmezde. 2. Dünya savaşı esnasında hava kuvvetleri karargahında, silahların bulunduğu depoda görev yapar.  Bu sıradaSony markasının ikinci kurucusu olacak olan Ibuka Masaru ile tanışır. İki üst beyin,  gece görüşü gerçekeleştiren bir cihazla, sıcaklıktan sinyal alan yönlendirme sistemi yaparlar, hatta buna icaat etmekte diyebiliriz.

Morita ile Masaru  2. Dünya savaşı sonrası 1946 senesine  gelindiğinde Tokyo Tsuşin Kogyo Kabuşiki Kaişa  adında kendilerine ait şirketlerini kurarlar. Amaçları genel tüketici ihtiyaçları doğrultusunda  elektronik araçlar üretmek olur. Masaru, voltmetre ve rezistanslı yastık gibi ürünlerin üretimine doğru yönelir. Morita ise işletme ve teknik gelişmelerin takip edilmesi alanlarıyla ilgilenmek üzere alanını belirler.

Masaru 1949 yılında makaralı manyetik teyp cihazı ve buna ilaveten ürünü kullanabilmek için özel bir kayıt cihazı geliştirir.  Bu teyp Japonya’nın ilk teybi olur. Ürün pazar girer. Ürünün başarısı dünya ülkeleri tarafından onaylanır. Öyle bir cihazdır ki bu, Amerika’daki Bell laboratuarı’nın elektronik transistorlerini üretme hakkını satın almalarını sağlayacak kadar iki kafadara olanak sağlar. Akio 1950 yılında evlenmeye karar verir ve nihayetinde evlenirde. Fakat ne olursa olsun çalışmalarına ara vermeden devam etmekte ısrarlıdırlar ve çalışmaktan hiç vazgeçmezler.  1955 senesindeilk transistorlü radyoyu üretirler. 1957 senesinde ise ilk cep radyosunu üretirler.. Akio, şirketlerinin adının Japon olmayan insanlar  tarafından telaffuzunun zor olduğunu fark eder ve ismin değiştirilmesi gerektiği fikriyle tüm sözlük kaynaklarını taramaya başlarlar. Latin dilinde ”ses” anlamına gelmekte olan “sonus” kelimesinin uygun olduğunu düşünürler. Amerika’da popülerliğini hala korumaya devam eden Sonny isminide dikkate alırlar. Ve o andan yani 1958 yılından itibaren  şirketlerinin adı Sony Corporation olarak değiştirilir.


2. KISIM

Özgürlük, limitsizlik, yaratıcılık, hayal gücü, keşif ve seçenek.

Zihinlerde yer edinen bazı markalar vardır. Tüketici hiç bir şekilde bu markadan ödün vermez, markayı kolllar, anu almada asla tereddüt etmez. Başkasına tavsiye eder ve bir fanatik kesilir. İşte gerçek marka diyeceğimiz bu markalardan önde gelenlerinden biri de Sony markasıdır. Sony toplumda öyle bir yer edinmiştir ki ismi duyulduğunda mutlaka “kalite, güven” kavramları bilinçaltını zorlar. Sony’nin bu şekilde tanınmasının da çok farklı bir hikâyesi vardır.

Japonya’da Nesiller boyu “saki” (geleneksel pirinç rakısı) üretimiyle uğraşan Nagoya‘lı zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyay gelen Akio Morita’nın hikâyesidir aslında bu. akio morita 2. dünya savaşından önce fizik eğitimini bitirir. Ailesinin bütün ısrarlarına rağmen saki işinisürdürmemiştir. Savaş sırasında hava kuvvetlerinin silah deposunda görev yapar. Bu sırada araştırma komitesinin temsilcisi olarak çalışan ve Sony’nin ikinci kurucusu olan Ibuka Masaru ile tanışır. Birlikte gece görüş sağlayan bir cihazla, sıcaklıktan sinyal alan yönlendirme sistemi yaptılar.

Morita ile Masaru 1946 yılına gelindiğinde Tokyo Tsuşin Kogyo Kabuşiki Kaişa (Tokyo Telekomünikasyon Mühendisliği Şirketi) adında kendi şirketlerini kurdular. Amaçları genel tüketici kitlesi için elektronik araçlar üretmekti. Masaru, voltmetre ve rezistanslı yastık gibi ürünlerin üretimine yöneldi. Morita ise işletme ve teknik gelişmelerin takip edilmesi alanlarıyla ilgilenecekti.

Masaru 1949 yılında makaralı manyetik teyp cihazı ve ürünü kullanmak için bir kayıt cihazı geliştirdi.  Bu teyp Japonya’nın ilk teybiydi ve pazara sundukları ürünün başarısı Amerika’daki Bell laboratuarı’nın elektronik transistorlerini üretme hakkını satın almalarını sağladı. Akio 1950 yılında evlendi. Çalışmalarına ara vermeden devam etiler. 1955 yılında ilk transistorlü radyo ve 1957’de ilk cep radyosunu ürettiler. Akio, şirketlerinin adının Japon olmayanlar tarafından telaffuzunun zor olduğunu fark etti ve ismin değiştirilmesi gerektiğini düşündü. Sözlüklerden aramaya başladılar ve Latincede ”ses” anlamına gelen “sonus” kelimesini uygun buldular. Şirketlerinin adı 1958’den itibarenSony Corporation olarak değiştirildi.

1960 senesinde sekiz inçlik transistorlü televizyonu piyasaya çıkardılar. 1961 yılında Akio Morita Sony’nin genel yönetim kurulu başkanı oldu. Sony Aynı yıl Amerika borsasına girerek New York borsasında işlem gören ilk Japon markası oldu. Amerika’da Sony’nin ilk uluslar arası şubesi açıldı. 1970’lere kadar bu şubenin yöneticiliğini kendisi yaptı.1960’ta ayrıca İsviçre’de ilk Avrupa şubelerini açtılar.1963 yılında Akio Morita Amerika halkını daha iyi tanımak için bir yıllığına Amerika’ya gitti. Amerika’da büyük reklâm kampanyaları düzenledi. Yan sanayi işletmelerinin bağımlılıklarından kurtulmak için kendi kimya fabrikalarını kurdular. 1965’de evlerde kullanılabilecek videoteyp cihazını ürettiler. 1968’lerde ise renkli televizyonda liderliği yakaladılar. Pazara sürdükleri Trinitron tüplü televizyonlar çok tutunca hızlı bir yükselişe geçtiler. 1963’te Amerika’daki Pazar payları % 7 iken, 1974’de %40’a çıktı. Bu da beş renkli televizyondan birinin Sony olması demekti. 1971’de ilk renkli videokasetlerini ürettiler.

Morita Akio 1971’de şirketin CEO’su oldu. 1972’de Sony tarafından geliştirilen Video Recorder (kayıt) sistemi Betamax’ı ürettiler. İlk video cihazlarının fiyatları o kadar yüksekti ki aynı parayla bir araba bile alınabilirdi. VHS adıyla panasonic markası, daha uygun fiyata piyasaya benzer ürün sundu ve Sony’nin elindeki birinciliği kaptı. Betamax, çok kötü bir şekilde neticelenmişti ve bu da Sony’nin bazı alanlarda diğer şirketlerle ortaklık kurarak hareket etmesini sağladı. Günün birinde uçak beklerken canı sıkılan Akio Morita, insanın yürürken müzik dinleyebilmesi için bir cihazın eksik olduğunu ve bunun yapılması gerektiğine karar verdi. Uzun uğraşlar ve şirketteki bir çok kişinin engel olmasının önüne geçilmesiyle walkman üretildi.1980’lerde gelindiğinde ise piyasaya sürülen Walkman öyle bir başarı elde etti ki, Sony’nin en fazla sattığı ürün haline geldi. Kasetçalar ve radyo halkın ihityaçlarını muazzam denilecek şekilde karşıladı. 1979’da Sony tarafından üretilen Ceket cebine sığabilen Hi-Fi (High-Fidelity) Walkman seti dünyada satış zirvesine oturdu. 1987’de dünyanın en büyük plak şirketi CBS’ yi 3.4 milyar dolara, 1989’da ise 4 milyar dolar harcayarak Columbia Pictures firmasını satın alarak film endüstrisine girdi. Sigorta ve finans şirketlerini de bünyesine katarak büyümeyi sürdürdü. Akio 1994’te sağlık problemlerinden(felç) dolayı şirketten ayrıldı. 1999’da ise hayata gözlerini yumdu.

1994’te Sony’nin en başarılı ürünü olan “playstation”u piyasaya sürüldü. İlk başlarda walkman için tepki gösteren firma yöneticilerinden bazıları playstation içinde tepki göstermişler, fakat satış sonuçları onları yanıltmıştı. Yıllık satış değeri 7 milyar dolar olan playstation, Sony’nin dünya çapındaki cirosunun %9’unu, toplam kar payı içerinde de % 27 oranındaydı. playsatation 2 piyasaya ilk çıktığında Japonya’da aynı gün 980.000 adet satarak bir ilki gerçekleştirmiştir. Fakat diğer siparişleri yetiştiremediği için bu üründen zarar etmiştir.


3.KISIM

Günümüzde elektronik ve elektronik ürünleri dendiği zaman akla gelen birkaç tane bilindik marka vardır. Bunlara ürünleri arasındaki bazı farklılıklar ve avantajlar-dezavantajlara bağlı olarak sonuç olarka güvenimiz tamdır fakat onların dışındakileri alacağımız zaman durup şöyle bir düşünürüz. “Acaba bozulur mu? Arıza yaparsa garanti belgesinin işlevini gördürtecek bir muhattap bulabilir miyim?” gibi… İşte Sony; bazı ürünleri pahalı olsa da alırken kalitesinden veya hizmetinden asla şüphe etmeyeceğimiz markalardan biridir.

Bundan yıllar öncesinde ortaya çıkan bu Japon elektronik ve teknoloji devinin ilginç de bir hikayesi vardır. SamsungLG ve benzeri uzak doğululardan farklıdır ve el emeği, göz nuru bir hikayeye sahiptir. Hele ki kuruluşundan sonraki ara evrelerde piyasaya sürülen ürünlere, vs. hikayelere değinirsek bu yazıyı bitiremeyeceğiz. Onun için sizlere Sony’nin kuruluş bilgilerini ve günümüzdeki yönetim kadrosunu ileteceğiz o kadar… İşte karşınızda kuruluşu ve yönetimiyle Sony..:

Sony’yi kim kurdu?

Yıllardan 1945. İkinci Dünya Savaşı yeni bitmiş. Atom bombalarının şokunu yeni atlatan Japonya, şimdi de zararı hala devam etmekte olan bu insanlık suçunun yaralarını sarmaya başlamış.  O esnada tabii ki insanların günlük hayatını kalkındıracak girişimler de olmakta, herkes mesleği ve becerisi doğrultusunda Japonya’yı eski haline getirmek için çabalamaktadır.

İşte bu hayatta kalanlardan biri olan Masaru Ibuka, tam da savaşın bittiği 1945 yılında küçük bir tamir dükkanı açmış ve o dönemde var olan elektronikleri tamir ettiği küçük bir işletme vasıtasıyla geçimini sağlamaya başlamıştır. Yani Sony; 1945-46 yıllarında Masaru Ibuka ve Akio Morita tarafından kurulmuştur da denebilir.

Hemen bir yıl sonrasında Akio Morita adlı bir diğer girişimciyle anlaşmış ve şirketleşme yoluna gitmişlerdir. Bu şirket çatısı altında ikili, Japonya’nın ilk kaset çalarını da üretmişler ve gelecek yıllarda teknolojik bir dev olacaklarının sinyalini taa o zamandan vermişlerdir.

Bundan sonrasında ise gözden kaçan ama çok önemli bir detay vardır. 1950 yılında; yani diplomatik ilişkiler biraz yatışınca kahramanımız Ibuka bir Amerika seyahati yapmış ve burada o zamanın popüler icatlarından biri olan transistörü yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Hemen akabinde mucidini de Japonya’da bu teknolojiyi kullanmak için ikna etmiş ve transistörlü radyo yapımında kullanmak için gerekli ön hazırlığı yapmıştır. Önemli olan nedir: O yılların en ileri teknolojilerinden olan transistörü patenti alan kim varsa askeri amaçlı kullanmak ve sivil hayat, kamusal yatırımlar için hiçbir şey planlamazken; Ibuka askerinin a’sını bile düşünmeden bunu doğrudan iletişim amaçlı olarak kullanmıştır. Dünya üzerindeki bütün teknolojilerin ortaya çıkış kökeninin askeri amaçlı olduğu düşünülürse Sony’nin akışta yarattığı değişiklik ayrıca dikkati çekmeye değerdir…

Bütün bu girişimler sonucunda da 1955 yılında Japonya’nın ilk transistörlü radyosu üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür. Sony’nin müstakbel sahipleri büyümeye devam ediyor…

Bundan sonraki on yıllar boyunca radyo teknolojilerinden başlayan üretimler birçok farklı elektronik alet kapsamında devam etmiş ve Sony; günümüze kadar aynı kalitede ve istikrardaki yükselişine devam etmiştir.

Sony ismi ise ancak 1958 yılında alınabilmiştir. Japonca isimlerin Amerikalılar tarafından zor telaffuz edildiğinin fark edilmesi üzerine Latince “ses” anlamına gelen “sonus” kelimesi ile Amerikalı bir hitap biçimi olan “Sonny” nin birleşimi seçilmiş ve Sony ismiyle elektronik piyasasında boy göstermeye başlamıştır.

İşte; “Sony’nin kurucusu kim?” dediğiniz zaman karşınıza çıkan hikaye bu şekildedir. İkinci Dünya Savaşı ve saniyeler içinde kavrulan on binlerce insandan ticari ortaklığa giden bir evrim… Yorumu size kalmış..

Sony kimin?

Günümüzde Sony tüm globalleşmesine rağmen hala Japon kimliğini korumaktadır ve dünya devi bir imparatorluk olsa da hisse yapısı aşağı yukarı aynıdır.

Sayısı farklı elektronik ürün kapsamında hizmetlerini sunan Sony’nin 170.000’e yakın çalışanı mevcuttur ve 140 milyar dolara yakın geliri vardır.

Sony şirketinin CEO’luk görevini Ryoji Chubachi yaparken, Nobuyuki Oneda da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Önümüzdeki yıllarda bu devrilmez çınarın nasıl yeniliklerle müşterisinin karşısına çıkacağını ve teknoloji dünyasında nasıl yönelimler yaratacağını hep birlikte göreceğiz.

YerliWiki