Samsung

Samsung

Yıllardır sektöre yön veren markalardan biri olan Samsung, ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bir marka olup, tüm dünyada adını duyurmayı başaran şirketlerden bir tanesidir. 1938 yılında, Lee Byung-Chul tarafından kurulan bu başarılı şirketler grubu, birçok farklı teknolojik ürününü tüm dünyada pazarlamaktadır. Ayrıca Samsung, üretimlerinin hepsinde kaliteye önem vererek oldukça titiz çalışmalar tasarlamaktadır.

Dünyaca ünlü şirket, günümüzün en çok kullanılan teknolojik aletlerinden biri olan akıllı telefonlar alanında da piyasadaki 3. başarılı marka konumuna gelmiştir. İşte bu kadar başarılı bir marka olan Samsung ile ilgili bugünkü yazımızda, sizlere firma hakkında öğrenmeniz gereken 15 ilginç bilgiyi sunacağız. İsterseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve bir an önce konumuza geçelim.

Samsung hakkında, aşağıdaki 15 ilginç bilgiyi birlikte inceleyelim:

Başarılı olmak, Samsung’un kaderine yazılmıştı.

Kore dilinde Samsung, üç yıldız anlamına gelmektedir. Yani, şirkete ismi verilirken başarılı olması ve yıldızlar gibi sonsuza kadar var olması anlamı daha o zamanlardan yüklenmişti.

Samsung 1938 yılında kuruldu.

Samsung yaklaşık 80 yıllık iş hayatında 80 tane yeni işyeri açarak, sahip olduğu ünü ve serveti sürekli olarak artırmayı başardı.

Dubai’deki Burç Halife binası Samsung’un inşaat bölümü tarafından inşa edildi.

Dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burç Halife’nin Samsung tarafından yapılacağını kim tahmin edebilirdi ki?

Samsung Electronics, dünya çapında 370.000 kişiye iş imkanı sağlıyor.

Eğer bunun şaşırtıcı bir rakam olduğunu düşünmüyorsanız, Apple’ın 80.000, Microsoft’un ise 97.000 işçi çalıştırdığını göz önüne alın derim.

Başkan Lee Kun Hee, Samsung ürünlerinin kalitesinde bir devrim yarattı.

1995 yılında Lee Kun Hee, tüm çalışanları bir araya toplayarak; ürettikleri yaklaşık 150.000 adet faks makinesinin ve telefonun imha edilmesini izlemelerini sağladı. Bu olaydan sonra, Samsung’un ürünlerinin kalitesinde yeni bir çağ başladı.

Samsung birçok yenilikçi ürün piyasaya sundu.

Yıllar boyunca, başarılı şirket teknolojiye yeni bir bakış açısı kazandıran yeni icatlar üretmeyi başarmıştır. Örneğin; dijital televizyonların, saat ve mp3 telefonların üretimi ilk kez Samsung tarafından yapılmıştır.

Samsung, reklam kampanyaları için oldukça fazla para harcamaktadır.

2012 yılında, Samsung reklamcılık için 4 milyar dolar, pazarlama içinse 5 milyar dolar harcamıştır.

Televizyon piyasasına hükmeden şirket Samsung’dur.

Samsung yaklaşık 6 yıldır tüm rakiplerini arkasında bırakmayı başararak, en çok satılan televizyon markası olmayı başarmıştır.

Birçok rakip marka, Samsung’un bileşenlerini kullanıyor.

Aslında Samsung’un en büyük rakibi olan Apple, Samsung tarafından üretilen retina ekran teknolojisini kullanıyor. Rakip firma yalnızca bununla kalmayıp, ayrıca yine Samsung’un ürettiği Dram isimli bir teknolojiyi, Apple akıllı telefonlarının % 70’inde kullanmaktan çekinmiyor.

Samsung’un bizlere sunmuş olduğu yenilikçi ürünler gerçekten inanılmaz tasarımlara sahipler.

Bu göz alıcı icatların arasında, şaşırtıcı netlik ve detaylara sahip 8559 UHD TV ve 3G-4G teknolojisi ile WiFi bağlantı özelliğine sahip Galaxy Camera da bulunuyor.

The Galaxy Note 10.1’in bazı inanılmaz özellikleri bulunuyor.

The Galaxy Note 10.1, insanlar tarafından oldukça sevilerek kullanılan oldukça şaşırtıcı özelliklere sahip bir üründür. Örneğin, 64 GB harici belleğe sahip olan bu Galaxy Note 10.1, tam 120 saat boyunca müzik çalabiliyor ve ürünün 4 milyondan daha fazla pikseli bulunuyor.

Samsung’un kar amacı gütmeyen tıbbi bir kuruluşu bulunuyor.

Şirket bu kuruluşuna her yıl tam 100 milyon dolarlık bağışta bulunuyor.

Şirket ilk kurulduğu zaman, tamamen farklı bir sektörün içerisinde yer alıyordu.

Samsung ilk ortaya çıktığı zaman, teknoloji şöyle bir kenara dursun; şirketin elektronik ürünlerle bile bir ilgisi yoktu. Bununla birlikte, Samsung makarna üreten bir fabrika olarak iş hayatına giriş yapmıştı.

Samsung’un oldukça lüks ürünleri de bulunuyor.

Örneğin; Samsung Galaxy S5 Golden oldukça ayrıcalıklı ve yüksek teknoloji ürünü bir telefon ki bu ürün sıklıkla seçkin kişiler ve iş adamları tarafından kullanılıyor.

Samsung Galaxy S6 kablosuz şarj edilebilme özelliğinde üretilmiş.

Kulağa biraz bilim kurgu ürünü gibi gelse de Samsung yine bir yeniliğin öncülüğünü yaparak, kablosuz şarj edilebilir Galaxy S6’yı insanların beğenisine sunmuş.


2.KISIM

Samsung Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirkettir. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee’dir. Samsung çeşitli şirketlerden oluşan bir grup olup, bunlardan en önemlisi, Samsung Elektronik’tir. Samsung’un kurucusu, Korece hanja kelimesinin 3 yıldız anlamına geldiğini, buradaki üç yıldızın “büyükgüçlü ve sınırsız” kelimelerini temsil ettiğini söylemiştir. Samsung ismi de buradan gelmektedir.

Şirket ilk olarak yakın ülkelere kurutulmuş balık, sebze ve meyve satmak amacıyla kuruldu. Daha sonraki yıllarda un değirmenleri ve şeker makineleri de işletmeye başlayan firma, üretim alanlarını yaygınlaştırdı ve 70’li yıllara doğru ağır sanayi endüstrisine yatırım yapmaya başladı.

Samsung, 1990’lı yıllarda, Kore dışında hızlı bir büyüme göstermiştir. Diğer Asya şirketlerinin aksine, 1997’deki Asya Ekonomik Krizi’ni neredeyse hasarsız atlatmıştır. Sadece Nissan tarafından kurulan Samsung Motor Co.’nun, Renault’a satışını gerçekleştirerek otomotiv işinden çıkması gerekmiştir. Bu dönemde Elektronik ve bileşenlerine yatırım yapılmış, Samsung Elektronik; grubu içerisinde bulunan en etkin şirket haline dönüştürülmüştür. Grubun inşaat şirketi de, bu dönemde, Kuala Lumpur’daki Petronas Kuleleri inşaatı ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Samsung Elektronik 2000-2005 yıllarında rekor büyüme ve kâr elde edip, dünyanın en değerli markaları sıralamasında 2. sırada yer almaktadır.

Amerika ve Avrupa’da birçok ürünü tasarım teknoloji ve patent ödülleri almıştır ve almaktadır. Elektronik, (televizyon, telefon, bilgisayar), otomotiv, tıp, uzay araştırmaları gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. Güney Korede uydu üretimini neredeyse tek başına Samsung yapmaktadır. Japon şirketleri ile de Japonya için uydu yapımında ortak olmuşlardır. Elektronik sektöründe Dijital kamera, DVD, Blu-Ray, VCD, Uydu alıcısı, DVD-CDüretimi, Beyaz eşya (Buzdolabı, Çamaşır, Bulaşık makinesi), Bina yönetim sistemleri gibi çok çeşitli alanlarda üretim yapmaktadır. Televizyon sektöründe de uzun bir geçmişe sahip olan Samsung 1960’lı yıllardan beri televizyon üretimi yapmaktadır. LCD üretiminde pazar payının oldukça önemli bir bölümünü oluşturur. Birçok marka panel olarak Samsung panelleri televizyonlarında kullanmaktadır. Ayrıca Samsung 3D LED TV’nin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynamıştır.

Telekomünikasyon sektöründede cep telefonları ile rekabete giren Samsung telefon üretimi ve satışında ilk sıradadır. Kısa sürede telekomünikasyon sektöründe bu çıkışı yapmasının sebebi Ar-Ge yatırımının fazla olması üretimini ve modellerini kullanıcının isteğine göre düzenlemesi ve uygun fiyata yüksek teknolojili cihazlar üretmesidir. Ayrıca Güney Kore gibi bir ülkede üretim yapması ve telekominikasyon yeniliklerinin ilk uygulandığı ülkelerden birinde bulunması (3G, Mobil TV’yi uygulayan ilk ülkelerden biri güney korede 4G denemeleri yapılmaktadır) diğer telefon markalarının birkaç ay sonra çıkaracağı modelleri ve özellikteki telefonları çıkarmasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca IBM den sonra en çok patent alan şirkettir. Son olarak samsung 2010 yılında çıkardığı Samsung Wave cep telefonunda kendi ürettiği işletim sistemi olan “Bada”yı kullanmış ve mobil telefon sektöründe yazılım işinede girerek alanlarını daha da çok genişletmektedir. 2012 yılı toplam ciro olarak 187.5 milyar dolarla dünyanın en büyük elektronik şirketidir. 2012 yılının üçüncü çeyreğine göre akıllı telefon pazarında Apple’ı, toplam telefon satışlarında Nokia’yı geçerek pazarın lideri durumundadır.

Amerika Birleşik Devletleri mahkemesi Apple ürünlerinin mukallitliğini yaptığına kanaat getirdiği Samsung’u 290 milyon dolar tazminata mahkûm etmiştir.Tazminat ödemesini ise bozuk paralar ile ödeyerek Apple şirketi ile alay etmiştir


3.KISIM

Güney Kore firması. En önemlisi Samsung Elektronik olan çeşitli şirketlerden oluşan gruptur. Yönetim Kurulu Başkanı Kun-he Lee.

Samsung

Güney Kore firması. En önemlisi Samsung Elektronik olan çeşitli şirketlerden oluşan gruptur. Yönetim Kurulu Başkanı Kun-he Lee. Samsung, Kore`ce “3 yıldız” anlamına gelmektedir. Samsung`un kurucusu Lee Byung-chul`dur.
Kuruluş Tarihi: 1938
Faliyet alanları: Elektronik, Finans, Sigorta
Firma, 90`lı yıllarda Kore dışında hızlı bir büyüme gösterdi. Diğer Asya şirketlerinin aksine, 1997`deki Asya Ekonomik Krizi`ni neredeyse hasarsız atlattı. Sadece Samsung Motor Co.`yu Renault`a satarak otomotiv işinden çıkması gerekti. Bu dönemde Elektronik ve komponentlere yatırım yaptı ve Samsung Elektronik grup içindeki en dominant şirket oldu.
Firmanın inşaat şirketi de bu dönemde Kuala Lumpur`daki Petronas Kuleleri ve Dubai`deki Burj El-Arap Oteli inşaatları ile dikkatleri üzerine çekti.
Samsung Elektronik 2004-2005 yıllarında rekor büyüme ve kar elde etti, Sony`yi dünyanın en değerli tüketici elektroniği markası olarak geçti ve şu anda dünyanın en değerli markaları sıralamasında 20. sırada yer almaktadır.
Samsung aynı dönemde çeşitli patent ve diğer davalarla boğuşmak zorunda kaldı. Başta Fujitsu olmak üzere çeşitli şirketler Samsung`u patent hakları üzerine dava etti. Ayrıca, Kore`de çalışan haklarına saygı göstermediği için çeşitli seferler dava edildi.
30 Kasım 2005`te DRAM fiyatlarını sabitlemek ve bu şekilde 1999-2002 yılları arasında PC fiyatlarının yüksek kalmasını sağlamak amacıyla kartel oluşturmaktan suçlu bulundu. Samsung Electronics Co. Ltd. ve ABD`deki şirketi Samsung Semiconductor Inc. toplam 300 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Aynı davada diğer DRAM üreticileri Hynix 185 milyon dolar, Infenion 160 milyon dolar ceza aldı.
2005 yılı sonunda Samsung`un net değeri 77.6 milyar dolardı.

YerliWiki