Karga

Karga

Kargalar siyah renkleri ve rahatsız edici sesleri nedeniyle tarih boyunca kötülüklerle ve ölümle özdeşleştirilmiş ve aslında hakları yenmiş hayvanlardır. Oysa yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, alet kullanabilen nadir zekaya sahipler, sosyal ilişkileri inanılmaz kuvvetli ve şaşırtıcı bir eğlence ve espri anlayışına sahipler. İşte kargalar hakkındaki olumsuz düşünceleri tersine çevirecek birbirinden ilginç bilgiler…

Alet kullanmayı biliyorlar

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada ince bir tüpün içine koyulan yiyeceğin karga tarafından nasıl alınacağı izlenmiş ve ortaya muazzam bir sonuç çıkmıştır. Karga yakında bulunan bir telin ucunu kıvırmış ve tüpün içindeki peyniri rahatça almıştır. Bu deney herkese göstermiştir ki; kargaların alet kullanabilme ve problem çözme yetenekleri bulunuyor.

Sosyal ilişkileri çok gelişmiş

Kargaların muazzam sosyal ilişkileri var. Toplu halde yaşıyor ve birbirleriyle özel bir dille iletişime geçiyorlar. Hayatları boyunca tek bir eşe bağlı olarak yaşayan kargalar yavruların bakımında da ortak roller üstleniyorlar. Ayrıca sürüden ayrı kalmış bir yavru gördüklerinde ebeveynleri olmasa bile o kargaya toplu olarak bakıyorlar.

Büyük bir beyne ve hafızaya sahipler

Kargaların beyni türdeşlerinin beyinlerinden çok daha büyük. Ayrıca tıpkı insanlardaki gibi zeka göstergesi olan ön beyinleri oldukça geniş. Bu demek oluyor ki kargalar dünyanın en zeki hayvanları arasında yer alıyor. Bu beyin yapıları sayesinde problemleri çözebiliyor, güçlü hafızalarıyla öğrendikleri şeyleri unutmuyor ve gelişmiş dilleriyle bilgiyi birbirlerine aktarabiliyorlar.

Ortama uyum sağlayabiliyorlar

Kargalar insanlarla birlikte yaşarken bu birlikteliğin kendilerine getirebileceği kolaylıkları da kullanıyorlar. Ceviz, fındık gibi yemeyi çok sevdikleri kabuklu yiyecekleri kırabilmek için bu yiyecekleri araç trafiğinin ortasına bırakıyorlar ve arabalar üzerinden geçip kabukları kırdığında yemek için geri geliyorlar.

Ayrıca bir insan tarafından zarar gördüklerinde bu insanı hafızalarına işliyor ve hatta diğer kargalara da bu kişinin kim olduğunu anlatıp, bu kişiye toplu saldırılar düzenleyebiliyorlar. Üstelik hafızaları o kadar kuvvetli ki aradan seneler geçse de bu kişiyi unutmuyorlar.

Maalesef ömürleri 150 yıl değil

Kargaların 150 yıl yaşadığına dair söylentiler ise maalesef gerçek değil. Bu dünyanın en zeki hayvanlarından biri olan canlı en fazla 40 yıl yaşıyor. Tabii bulunduğu yaşam şartları da bu ömrün uzayıp kısalmasında etken oluyor.

Kaynak: Hürriyet.com.tr


2.Kısım

Bilim insanları, günlük hayatımızın bir parçası olan kargalarla ilgili son derece ilginç bilgileri açıkladı…”Alakarga” olarak bilinen kuş, kendi türünden bir kuşun ölüsünü gördüğünde yiyecek arayışına son verip diğerlerine sesleniyor. Çağrıyı duyan alakargalar, ölü kuşun etrafında toplanıyor.Araştırmacılar, renkli tahta parçalarına tepki vermeyen alakargaların kendi türünden kuşun ölüsünü gördüğünde diğerlerini uyarmak için farklı biçimde ötmeye başladığını ve çağrıyı duyan diğer alakargaların da ölü kuşun etrafında toplandığını belirledi.Bir karga, yerde başka bir karganın ölüsünü görünce gaklayarak alarm verir. Sonra dallara konarlar ve bağırmaya başlarlar.

Anekdotal raporlarda bazen cesedi gömercesine üstüne çeşitli nesneler, mesela dallar örttükleri söyleniyor.Sonra susup yas tutarmışçasına ölü kuşa bakarlar. Bu davranışa tanık olmak… “Dokunaklı” demek az gelir. Hem afallatıcı, hem de inanılmaz.Bu eylemi, kargaların tehlikeye verdiği bir tepki mi yoksa başka amacı lan bir davranış mı, anlamak güç.

Kargalar, en büyük düşmanları olan orman baykuşlarını gördüğünde de türdeşlerini uyarıyor. Çağrıyı duyup bir araya toplanan alakargalar, ortak düşmanlarının üzerine çullanıyor. Alakargaların kendi türlerinden bir kuşun ölümünü diğerleriyle paylaşılması gereken bir durum olarak gördükleri anlaşılıyor.

Zürafa ve fil gibi bazı hayvanların ölen akraba üyelerinin cesedi çevresinde dolaştıklarını belirleyen bilim adamları, hayvanların da tıpkı insanlar gibi ölüm kavramına yabancı olmadıklarını ve hatta ”Yas” tuttuklarını ileri sürüyor.Araştırmacı Mark Schwaıger ise kargaların zekasıyla alakalı şunları söylüyor: “Kargalar, eğitmeyi en çok sevdiğim kuşlar çünkü çok zekiler. Hatta sizden bile zeki olabilirler.Kuşlarımdan biri, başımı çevirdiğim anda belimdeki köpek mamasıyla dolu yem torbamı alıp kaçmayı öğrendi.”Kargalar oyun oynamayı çok sever, ayrıca evcilleştirilen kargalar köpeklerden daha sadıktır…

Bir kargaya iyilik yaptıysanız sizi hep takip eder ve sizi korumaya çalışır.Kargaların çok uzun ömürlü oldukları bir efsanedir.Yapılan araştırmalara göre bir karga en uzun 40 yıl yaşamıştır. Kargaların kinci bir tarafı da vardır.

Kaynak : Ensonhaber.com


3. Kısım

Dünyanın her yerinde yaşayan filmlere ve romanlara konu olmuş olan enteresan bir hayvan olan KARGA ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı yazımız.

Tarlalara, bahçelere zarar veren, geniş kanatlı, kara tüylü büyücek bir ötücü kuştur. Serçegillerin gagasıdişliler sınıfındandır.

Kargaların gagaları kuvvetli, kalın, ucu sivri olur. Ayakları büyük, kuvvetli, rahatça yürümeye elverişlidir. Kargaların erkekleriyle dişileri bütün mevsimlerde birbirlerine benzerler; yalnız, dişiler erkeklerden biraz daha küçük olur. Genç kargalar, erginlerden çok az farklıdır. Kargalar toplu yaşarlar, birbirlerine karşı çok bağlı olurlar.

Kargalar yuvalarını ya ağaç tepelerine, ya da çitlerin üzerine yaparlar. Bu yuvalara bıraktıkları yumurtaların sayısı 4-7 arasında değişir. Karga yumurtaları, mavimsi yeşil üzerine kahverengi benekli olur. Kargalar yeni süren mısırları, ekinleri, ayrıca ufak meyveleri yiyerek beslenirler. Civcivleri, tavuk yumurtalarını yedikleri de görülmüştür. Yalnız, bütün bu zararlarına karşılık çiftçilere faydaları da vardır. Ekinler için zararlı olan böcekleri yerler. Amerika’da yapılan bir incelemede bir çiftlikte, kargaların bir mevsim boyunca 19 kovayı dolduracak kadar böcek yedikleri tespit edilmiştir.

Kargaların birçok türleri vardır. Bunlardan ülkemizde en çok «küçük karga», «ekin kargası», «kara karga», «leş kargası» diye tanınan türlere rastlanır.

Küçük Karga. — Avrupa’da, Cezayir’de, Asya’da, Anadolu’da yaşar. Uzunluğu 30 sm. kadardır. Ağırlığı erkekte 225 – 250, dişide 200- 215 gram arasındadır. Güvercin büyüklüğündedir. Rengi siyah, boynu külrengi olur. Böcek, solucan, sümüklüböcek, fare, yumurta, kuş yavruları, meyva, ceviz ve tahılla beslenir.

Ekin Kargası. — En çok Güney Avrupa’da, Doğu Asya ülkelerinde, Sibirya’da ve ülkemizde yaşar. 40-45 sm. uzunluktadır. Ağırlığı 225-250 gr. arasındadır. Rengi menekşe mavisine çalan siyahtır. Fare avcısı olarak tanınmıştır. Bundan başka, ekinleri, böcekleri, bitkilerin yumuşak yerlerini, çöpleri yer.

Kara Karga (Kuzgun). — Kuzey Amerika’ da, Grönland’da ve ülkemizde yaşar. 50 – 55 sm. uzunluğunda, 1 kilo 250 gram ağırlığında olur. Şahin iriliğindedir. Rengi, çelik mavisi pırıltılı koyu siyahtır. Uçarken kuyruğu kama gibi dik.durur. Yüksek dağlarda, kayalık kıyılarda çok raslanır. Her çeşit hayvan yavrularını, böcekleri, solucanları, midyeleri, balıkları, yumuşak bitkisel maddeleri yiyerek beslenir.

Leş Kargası. — İrlanda’da, Iskoçya’da, İskandinavya’da, Orta Avrupa ülkelerinde, İtalya ve Sicilya’da, Balkan yarımadasında, Anadolu’da yaşar. Uzunluğu 45 sm., ağırlığı 450 ile 600 gr. arasındadır. Ya kurşuni, ya siyah olur. Başının, kuyruğunun tüyleri çok parlaktır. Ormanlarda, çayırlarda, bahçelerde raslanır. Başlıca besinleri hayvan yavruları, hasta, cılız tavşanlar, leşler, salyangozlar, midyelerdir. Ayrıca, kuş yumurtalarını da çalar.

Kaynak: nkfu.com

YerliWiki