Jim Carrey

Jim Carrey
Jim Carrey (1962 – …. )

Asıl adı James Eugene Carrey olan ünlü aktör, 17 Haziran 1962’de Kanada-Toronto’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının işten atılmasıyla parasal yönden iyice kötüye giden durumu düzeltmek ve eğitimini devam ettirebilmek için bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başladı. Okuldaki başarısızlığından dolayı, liseden ayrıldı fakat okul yıllarında kendine özgü komedyen kişiliğini ve yeteneklerini keşfettikten sonra, 15 yaşından itibaren Kanada’nın gece kulüplerinde stand-up show’lara başladı. Yüzünün ve vücudunun esnekliğini kullanarak seyircileri saatlerce güldürmeyi başarabiliyordu.

Gece kulüplerindeki başarısını Hollywood’a taşımak isteyen Carrey, 1982’de, NBC-TV’nin dizisi “The Duck Factory” de rol almayı başardı ve bu başarısını 13 dizi sonuna kadar devam ettirdi. İlk olarak bir vampir-komedi olan “Once Bitten” da rol alan başarılı komedyen, “Peggy Sue Got Married” filmi ile yavaş yavaş zirve basamaklarını çıkmaya başladı. Clint Eastwood’un oynadığı “The Dead Pool” filminde de sorunlu bir rock yıldızını canlandıran aktör, ardından 1989 yılında Geena Davis ile birlikte rol aldığı “Earth Girls are Easy” filmiyle en büyük başlangıcını yaptı.

1991 yılında ilk özel şovunu yapan Carrey, Fox Broadcasting Co. tarafından gerçekleştirilen “Doing Time On Maple Drive” adlı haftalık dizide oynadı. 1994 yılında oynadığı “Ace Ventura: Pet Detective” (Sakar Dedektif) onun ilk sinema başrolüydü ve budala dedektif rolüyle şöhrete kavuştu. Ardından başarılı sanatçıyı dünya çapında bir star haline getiren ve dünya seyircilerinin beğenisini kazandıran “The Masc” (Maske) filminde oynadı. Daha sonra 1996’da “Cable Guy” filmiyle seyircilerin karşına geçen Carrey, sadece bir komedyen olmadığını aynı zamanda diğer rollerdeki oyunculuğunun gücünü de gösterdi.

Komedi filmleriyle artık o tüm dünyanın beğenisini kazanmıştı ve bu başarısı ona bir çok ödül getirdi. “Dumb and Dumber” daki oyunculuğu sayesinde ‘Yılın NATO / SheWest Komedi Yıldız’ı seçildi. MTV’nin düzenlediği ödül töreninde “Ace Ventura: Pet Detective” filmiyle “En İyi Erkek Performansı” ve “En İyi Komedi Oyuncusu Performansı” dallarında ödül sahibi oldu. “The Mask” filmi ile de Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi. Hayran kitlesi giderek artan başarılı komedyen “The Truman Show” ile seyircilerin karşısına bambaşka bir kimlikle çıkmakla birlikte eleştirmenler gözünde de oyunculuğunu kanıtladı. Ayrıca “Liar Liar” (Yalancı Yalancı) filmindeki performansıyla 1997’de düzenlenen MTV Film Ödülleri’nde “En İyi Komedi Oyuncusu Performansı” dalında ödülün sahibi oldu.

Los Angeles’a ilk geldiğinde tanıştığı garson Melissa Womer’den 1994 yılında boşanan aktör, ardından “Dumb and Dumber” filminin aktris’ti Lauren Holly’le evlendi fakat bu ilişki de uzun sürmedi ve 1998 yılında boşandılar.

“Man On The Moon” filminde geçmişte komedi dalında ün yapmış olan Andy Kaufman’ı canlandırdı. 2000 yılının sonuna doğru ise “Me, Myself and Irene” (Ben, Kendim ve Sevgilim) filmiyle sinema severlerin karşısına çıkan Jim Carrey, daha sonra “Grinç” filminde de rol aldı. Son olarak başarılı aktör, 2001 yılında vizyona giren “The Majestic” filminde hırslı ve girişken bir Hollywood senaristi olan fakat daha sonra bir kaza sonucu hafızasını kaybeden Peter Appleton’ı canlandırdı.


2. KISIM

Kanadalı komedyen ve sinema oyuncusu. Hem komedi hem de drama filmlerindeki rolleri büyük bir başarıyla canlandıran, vücut dilini kullanışındaki ustalık ve yüzüne sayısız farklı ifade vermesindeki büyük yetenekle fiziksel komedi türünde, tüm zamanların en başarılı oyuncularından biri olmuştur. Ünlü oyuncu Will Ferrell’a göre yaşayan en iyi komedyendir. The Mask, Liar Liar, Me Myself and Irene, The Truman Show, Bruce Almighty ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind önemli filmlerinden bazılarıdır.

17 Ocak 1962’de Kanada’da dünyaya geldi. Asıl adı James Eugene “Jim” Carrey’di. Muh çalan babası Percy Carrey ve annesi Kathleen Carrey’in dört çocuğunun en küçüğüydü. Çocukken dışa dönük karakteriyle dikkat çekiyordu ve onu izleyecek herhangi birini bulduğunda show yapmaktan kaçınmıyordu.

Henüz 10 yaşındayken, “The Carol Burnett Show”‘da çalışmak için Carol Burnett’e CV hazırlayıp gönderdi. Kolejdeyken, öğretmenleri ona, okulda bulunduğu süre boyunca uslu durması koşuluyla, her gün sonunda birkaç dakikalığına stand up Show yapması için izin verdiler.

Carrey’i ergenlik döneminde zorlu günler bekliyordu. Zira babası işini kaybettiğinde 13 yaşındaydı ve yaşadıkları rahat banliyöden ayrılmak zorunda kaldılar. Anne babası, Titan Wheels adlı fabrikada iş buldular. Ancak ailenin maddi açıdan çektiği sıkıntı sona ermeyince Jim Carrey de onlara yardım etmek için fabrikaya girdi. Okuldan sonra 8 saatlik ağır vardiya düzeniyle çalışan Carrey, oldukça yoruluyordu. İyi bir öğrenci olmasına rağmen, derslerine çok az zaman ayırabiliyordu ve bu Carrey’in eğitim hayatıyla ilgili ödediği bedel oldu. Bu dönemde aile bir Volkswagen camper’de ya da kurdukları çadırda yaşıyordu. Babası için, bir gün nakit olarak kavuşmayı hayal ettiği 20 milyon dolarlık bir çek yazdı. Ancak bundan birkaç sene sonra babasını kaybetti ve yazdığı çeki cenazesinde onun cebine yerleştirdi.

1979 yılında, 17 yaşına geldiğinde, okuldaki eğitimini yarıda bırakıp ve Los Angeles’a taşındı. The Comedy Store’da çalışmaya başladığında emektar komedyen Rodney Dangerfield, Carrey’den çok etkilendi ve sezon boyunca beraber çalışmak istediği için onunla bir kontrat imzaladı. Tüm ilgisini film endüstrisine yönelten Jim Carrey, 1980–1981 sezonu için yeni oyuncular arayan NBC’deki Saturday Night Live Show’da çalışmaya başladı. TV’deki ilk önemli rolü 1982’de, yine bir NBC yapımı olan “The Duck Factory” de oldu. 13 bölüm süren bu dizide başarıyla Skip Tarkenton karakterini canlandıran Carrey, 1984’de bir çocuk programı için teklif aldı.

Oyuncu, film ve dizilerde ufak karakter rollerini canlandırmaya devam ediyordu, ancak kariyerindeki ilk önemli rolü 1985 yapımı Once Bitten filmiyle olacaktı. Arkadaşı ve meslektaşı Damon Wayans’la birlikte Earth Girls are Easy dizisinde 2 uzaylıyı canlandırdılar. Beyaz perdedeki sıra dışı rolleri ustalıkla canlandıran oyuncu çok geçmeden Hollywood’un ilgisini çekmeye başlayacaktı.

1986 yılındaki Peggy Sue Got Married ve 1988’deki The Dead Pool filmlerinden 6 yıl sonra ona ilk box-office deneyimini yaşatan filmi geldi: Ace Ventura: Pet Detective. O dönemde Fox TV2de yayınlanan ve 4 yıl süren Living Colors isimli dizisi henüz sona ermişti. Ace Ventura: Pet Detective, acımasızca eleştirilip, en kötü yeni aktör dalında Carrey’e Golden Raspberry Award adaylığı kazandırsa da iyi gişe yaptı.

Jim Carrey’i dünya çapında şöhrete kavuşturan ve onun Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmesini sağlayan film “The Mask” (Maske) oldu. The Mask, iflah olmaz bir sakarı canlandırdığı ve filmdeki rolü için dişini de kırdırttığı Dumb&Dumber takip etti. Oyunculuğuyla, MTV tarafından en iyi komedi performansı ödülüne layık görüldü.

Ace Ventura: When Nature Calls, The Cable Guy ve Liar Liar gibi komedi filmlerinde oynadıktan sonra, 1998’de, Jim Carrey filmografisinde farklı bir yerde duracak olan The Truman Show’da başroldeydi. İlk defa bir drama filminde rol alan aktör, bu sınavdan alnının akıyla çıktı ve filmdeki rolüyle en iyi erkek oyunca dalında a aday gösterildi.

Oyunculuk kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Carrey, 1999’da ünlü komedyen Andy Kaufman’ı canlandırdığı filmi Man On The Moon’la eleştirmenlerden tam not aldı. 2000 ylında çevirdiği Me, Myself & Irene’in çekimlerinde tanışıp aşık olduğu Renée Zellweger’la nişanlandı ancak çift aynı yılın sonunda ilişki evlilik yolunda giderken ayrılma kararı aldı.

Ardından, How the Grinch Stole Christmas (2000), The Majestic (2001) ve Pecan Pie (2003) filmlerinde oynadı. Yönetmenliğini Tom Shadyac’ın yaptığı, başrollerini Morgan Freeman ve Jennifer Aniston ile paylaştığı gişe başarısı büyük filmi Bruce Almighty’deki rolüyle çok sayıda ödülün sahibi oldu.

2004’te en iyi senaryo dalında oskar ve uluslararası festivallerde toplam 34 ödül kazanan, başrollerde Kate Winslet’la beraber oynadığı yine bir başka dram filmi olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ı çevirdi. Joel Barish rolüyle beyazperdenin unutulmaz karakterleri arasına giren Carrey, aynı yıl Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events’ta da rol aldı. 2005 yapımı Fun with Dick and Jane’den sonra, yapımı tamamlanmış ancak çıkış tarihi 2007 olarak açıklanmış The Number 23’i çevirdi.

Özel hayatı oldukça fırtınalı geçmiş olan aktör, tek çocuğu Jane Erin Carrey’in annesi Melissa Womer’dan boşandıktan sonra Lauren Holly ile evlenmiş ancak ikinci evliliğinde de mutlu olamamıştır. Halen 2005’te tanıştığı Jenny McCarthy’yle birliktedir. Death metal dinleyen Carrey’nin alternatif rock türünde en sevdiği grup Radiohead’dir. Carrey güreş merakıyla da tanınmaktadır. Başarılı oyuncu halen çekimleri devam eden filmi Horton Hears a Who’la ilgili olarak çalışmaktadır.


3. KISIM

Jim Carrey

Jim Carrey rol aldığı komedi filmleriyle büyük beğeni toplamıştır.

Asıl adı James Eugene “Jim” Carrey’dir. Jim Carrey 17 Ocak 1962 tarihinde Kanada’da doğdu. Muhasebeci ve jazz saksafonu çalan babası Percy Carrey ve annesi Kathleen Carrey’in dört çocuğunun en küçüğüdür. Çocukken dışa dönük karakteriyle dikkat çeken Carrey, henüz 10 yaşındayken, The Carol Burnett Show’da çalışmak için Carol Burnett’e CV hazırlayıp gönderdi. Kolejdeyken, öğretmenleri ona, okulda bulunduğu süre boyunca uslu durması şartıyla, her gün sonunda birkaç dakikalığına stand up show yapması için izin verdiler.

Carrey’nin ergenlik dönemi oldukça zorlu geçti. Bu dönemde babası işini kaybettiğinde 13 yaşındaydı ve yaşadıkları rahat banliyöden ayrılmak zorunda kaldılar.  Anne babası, Titan Wheels adlı bir fabrikada iş buldular. Ancak ailenin maddi açıdan çektiği sıkıntı devam edince Jim Carrey de onlara yardım etmek için fabrikaya girdi. Okuldan sonra 8 saatlik vardiya düzeniyle çalışan Carrey, oldukça yoruluyordu.

İyi bir öğrenci olmasına karşın, derslerine çok az zaman ayırabiliyordu. Bu dönemde aile kurdukları bir çadırda yaşıyordu. Carrey babası için bir gün nakit olarak kavuşmayı hayal ettiği 20 milyon dolarlık bir çek yazdı. Ancak bundan birkaç sene sonra babasını kaybetti ve yazdığı çeki cenazesinde onun cebine yerleştirdi. 17 yaşına geldiğinde, okuldaki eğitimini yarıda bırakıp Los Angeles‘a yerleşti. The Comedy Store‘da çalışmaya başladığında komedyen Rodney Dangerfield, Carrey’den çok etkilendi ve birlikte çalışmak için onunla bir kontrat imzaladı.

Tüm ilgisini film endüstrisine yönelten Jim Carrey, 1980-1981 sezonu için yeni oyuncular arayan NBC‘deki Saturday Night Live Show‘da çalışmaya başladı. TV’deki ilk önemli rolü ”The Duck Factory” de oldu. 13 bölüm süren bu dizide başarıyla Skip Tarkenton karakterini canlandıran Carrey, 1984‘de bir çocuk programı için teklif aldı. Kariyerindeki ilk önemli rolü 1985 yapımı Once Bitten filmiyle olacaktı. Arkadaşı Damon Wayans‘la birlikte Earth Girls are Easy dizisinde 2 uzaylıyı canlandırdılar. Beyaz perdedeki sıra dışı rolleri ustalıkla canlandıran Carrey çok geçmeden Hollywood‘un ilgisini çekmeye başladı.

Daha sonra Ace Ventura: Pet Detective filmiyle büyük bir gişe hasılatı elde etti. Jim Carrey’i dünya genelinde büyük üne kavuşturan ve onun Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmesini sağlayan film “The Mask” (Maske) oldu. Bu filmi iflah olmaz bir sakarı canlandırdığı ve filmdeki rolü için dişini de kırdırttığı Dumb&Dumber takip etti. Oyunculuğuyla, MTV tarafından en iyi komedi performansı ödülüne layık görüldü.

1998 yılında The Truman Show‘da başrolde oynadı. İlk defa bir drama filminde rol alan Carrey, filmdeki rolüyle en iyi erkek oyunca dalında a aday gösterildi. 1999‘da ünlü komedyen Andy Kaufman‘ı canlandırdığı filmi Man On The Moon‘la eleştirmenlerden tam not aldı. 2000 ylında çevirdiği Me, Myself & Irene’in çekimlerinde tanışıp aşık olduğu Renée Zellweger‘la nişanlandı ancak çift aynı yılın sonunda ayrılma kararı aldı.

Ardından, How the Grinch Stole Christmas (2000), The Majestic (2001) ve Pecan Pie (2003) filmlerinde oynadı. Yönetmenliğini Tom Shadyac‘ın yaptığı, başrollerini Morgan Freeman ve Jennifer Aniston ile paylaştığı gişe başarısı büyük filmi Bruce Almighty‘deki rolüyle çok sayıda ödülün sahibi oldu.

2004‘te en iyi senaryo dalında oscar ve uluslararası festivallerde toplam 34 ödül kazanan, başrollerde Kate Winslet‘la beraber oynadığı yine bir başka dram filmi olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind‘ı çevirdi. Joel Barish rolüyle beyazperdenin unutulmaz karakterleri arasına giren Carrey, aynı yıl Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events‘ta da rol aldı.

Özel hayatı oldukça çalkantılı geçmiş olan Carrey, tek çocuğu Jane Erin Carrey‘in annesi Melissa Womer‘dan boşandıktan sonra Lauren Holly ile evlenmiş ancak ikinci evliliğinde de mutlu olamamıştır. Halen 2005 yılında tanıştığı Jenny McCarthy‘yle birliktedir. Death metal dinleyen Carrey’nin alternatif rock türünde en sevdiği grup Radiohead‘dir. Carrey güreşe olan merakıyla da bilinmektedir.

Filmleri 

1983 The Sex and Violence Family Hour (Various)

1983 Copper Mountain (Bobby Todd)

1983 All in Good Taste (Ralph Parker)

1984 Finders Keepers (Lane Bidlekoff)

1985 Once Bitten (Mark Kendall)

1986 Peggy Sue Got Married (Walter Getz)

1988 The Dead Pool (Johnny Squares)

1989 Earth Girls Are Easy (Wiploc)

1989 Pink Cadillac (Lounge Entertainer)

1991 High Strung (Death)

1992 The Itsy Bitsy Spider (The Exterminator)

1994 Ace Ventura: Pet Detective (Ace Ventura)

1994 The Mask (Stanley Ipkiss/The Mask)

1994 Dumb and Dumber (Lloyd Christmas)

1995 Batman Forever (Dr. Edward Nygma/Riddler)

1995 Ace Ventura: When Nature Calls (Ace Ventura)

1996 The Cable Guy (Ernie “Chip” Douglas)

1997 Liar Liar (Fletcher Reede)

1998 The Truman Show (Truman Burbank)

1998 Simon Birch (Adult Joe Wenteworth)

1999 Man on the Moon (Andy Kaufman/Tony Clifton)

2000 Me, Myself & Irene (Charlie Baileygates/Hank Evans)

2000 Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas (The Grinch)

2001 The Majestic (Peter Appleton)

2003 Pecan Pie (The Driver)

2003 Bruce Almighty (Bruce Nolan)

2004 Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Joel Barish)

2004 Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (Count Olaf)

2005 Fun with Dick and Jane (Richard Dick Harper)

2007 The Number 23 (Walter Sparrow / Fingerling)

2008 Horton Hears a Who! (Horton)

2008 Yes Man (Carl Allen)

2009 I Love You Phillip Morris (Steven Jay Russell)

2009 A Christmas Carol (Ebenezer Scrooge / Ghost of Christmas Past / Ghost of Christmas Present / Ghost of Christmas Yet to Come)

2011 Mr. Popper’s Penguins (Tom Popper)

2013 The Incredible Burt Wonderstone (Steve Gray)

2013 Kick-Ass 2 (Albay Stars and Stripes)

2013 Anchorman 2: The Legend Continues (Scott Reils, the CBC News anchor)

2014 Dumb and Dumber To (Lloyd Christmas)

2016 True Crimes (Jack)

2016 The Bad Batch (Peter)

Ödülleri

1995: En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, Dumb and Dumber

1995: MTV Film Ödülü – En iyi Öpüşme, Dumb and Dumber

1996: People’s Choice Ödülü – En iyi komedi aktörü

1996: En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, Ace Ventura: When Nature Calls

1996: MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu, Ace Ventura: When Nature Calls

1997: MTV Film Ödülü – En iyi kötü karakter, The Cable Guy

1997: En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, The Cable Guy

1998: En İyi Komedi Performansı MTV Film Ödülü, Liar Liar

1998: Altın Küre Ödülü – En iyi aktör (Drama), The Truman Show

1999: MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu, The Truman Show

1999: Boston Society of Film Critics Ödülü – En iyi aktör, Man on the Moon

1999: Altın Küre Ödülü – En iyi aktör (komedi veya müzikal), Man on the Moon

2000: ShoWest Yılın Erkek Starı


4. KISIM

17 Ocak 1962 yılında Kanada’nın ikinci en büyük kenti olan Ontario şehrinde dünyaya geldi. Gerçek adı, James Eugene Redmond Carrey’dir. Altın Küre sahibi ünlü sinema oyuncusu ve komedyendir.

1970 yılında televizyonda küçük dizilerde roller almaya başladı. Bu ufak adımlar sayesinde ilk çıkışını 1993 yılında “In Living Color” isimli televizyon showunda yer alarak yaptı. Doğaçlama yeteneği ve mimiklerindeki yeteneğin fark edilmesi uzun sürmedi. 1994 yılında “Ace Ventura” Pet Detective (Budala Dedektif) adlı filmi ile sinema dünyasına geçiş yaptı. Bu film ile kısa sürede çok büyük başarı elde etti. Film tekliflerinin ardı arkası kesilmedi. Yine aynı yılda imza attığı The Mask (Maske) ve Salak ile Avanak filmi ile asıl çıkışını gerçekleştirdi. Maske büyük bir gişe başarısı elde etti.

1995 yılında ise “The Batman Forever” filminde bilmececi karakterini canlandırdı. Yine aynı yıl Ace Ventura filmi seri haline geldi ve Ace Ventura: When Nature Calls (Budala Dedektif 2) gösterime girdi. 1996 yılında sıra dışı ve iki hayatlı karakteri canlandırdığı Cable Guy (Baş Belası) filminde başarıyla yer aldı. Yine benzer bir karakteri canlandırdığı Liar Liar (Yalancı Yalancı) filmi ile 1997 yılında beyaz perdede yerini aldı.

Jim Carrey için 1998 yılı tamamen beklenenden farklı bir yıl oldu. Neredeyse ünüyle bütünleşen o komik karakterlerden uzaklaşarak birçok ciddi drama filmine imza attı. Oyunculuğunun sadece komedi üzerine olmadığını, drama karakterlerini de başarıyla canlandırabildiğini kanıtladı. The Truman Show, The Man On the Moon (Aydaki Adam), The Majestic (Majestik), Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), The Number 23 (23 Numara) filmlerinde 1998 yılından 2007 yılına kadar drama karakterlerini canlandırdı.

Bütün başarılı ve gişe rekorları kıran filmlere imza atmış olsa da, hiç Oscar alamadı. Yinede 2 adet Altın Küre ödülü ve MTV tarafından 9 ödül alarak kategorisinde bir rekor kırdı. Empire Magazine dergisinde tüm zamanların en iyi 100 sinema yıldızları adlı listeye 54. sıradan girdi. 2003 yılında çıkarılan “90’ların en iyi Box Office yıldızları” sıralamasında da 5. sırayı almıştır. Senaristik, animasyon seslendiriciliği ve bazı filmlerde yapımcılık da yapmıştır.

Ödüllerinden bazıları ise şöyledir:

1995: MTV Film Ödülü – En iyi komedi performansı, Ace Ventura: When Nature Calls 1996: MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu, Ace Ventura: When Nature Calls 1997: MTV Film Ödülü – En iyi kötü karakter, The Cable Guy 1997: MTV Film Ödülü – En iyi komedi performansı, Liar Liar 1998: Golden Globe – En iyi aktör (Drama), The Truman Show 1999: MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu.

YerliWiki