arazi araçlarına türkiye de jip denmesi; “Jenerik marka” teriminin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Hani bazı ürünler vardır, ilk defa onu tasarlayan isimle özdeşleşir. Bugün sizlerlebirlikte inceleyeceğimiz marka da işte böyle bir özelliğe sahip. Arazi aracı denildiğinde aklımıza ilk gelen Jeep’in başarılı tarihi, Amerikan ordusunun böyle bir araca ihtiyaç duymasıyla başlar. Yetkililer, silahlı birliklerini zorlu arazi şartlarında daha hızlı nakliye edebilmek için belli başlı firmalardan bir araç tasarlamalarını ister. Neticede bir yarışma düzenlenir ve yarışmanın sonucunda bugün tüm dünya tarafından sevilen Jeep modelinin ilk versiyonu ortaya çıkar.

 

İlk başlarda askeri bir araç olarak bilinen Jeep, daha sonra bağlı olduğu Chrysler tarafından halka arz edilir. Tabi ki bu durum model için bir dönüm noktası olur. Çünkü diğer modellerden katbekat güçlü olan bu araç, kısa sürede oldukça tutulur. Öyle ki kalburüstü markalar da pazardaki beklentiye cevap vererek, piyasaya birçok arazi aracı sürer. Onlar için işin en üzücü tarafıysa, araçlarının ismi ne olursa olsun bizim onları daima “Jeep” olarak anmamız olacaktır.

Günümüzde yol ve arazi şartları, savaş yıllarından çok daha ileri düzeyde; ama bu 4X4 araçlara olan ilgi hiç değişmedi. Şimdilerde piyasada bulunan lüks modelleriyle birçok kişinin hayalini süslüyor, özellikle de off road tutkunlarının. Bana kalırsa bu model, süksesinden hiçbir şey kaybetmeyecek. Dilerseniz birçok bilinmezi başarılı tarihinde saklayan Jeep’e daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda Jeep’in pek fazla bilinmeyen 16 özelliği:

İlk Jeep’in üretimi

Orijinal Jeep’in yalnızca iki gün içerisinde üretildiğini biliyor muydunuz? Evet, Bantam için çalışan Karl Probst 17 Temmuz 1947 tarihinde Jeep tasarımı üzerinde çalışmaya başlamış ve iki gün içerisinde çizimlerini tamamlamıştır. 22 Temmuz 1940’da, maliyet tahminleri de içinde olmak üzere tüm tasarı ABD hükümetine teslim edilmiştir.

Bantam’ın konseptini geliştiren firmalar

Bantam’ın tasarımını yetersiz bulan ABD hükümeti, Ford ile Willys’i görevlendirmiş ve firmalar, Bantam’ın konsepti üzerinde birçok yenilikçi geliştirme yapmıştır.

Ford’un Jeep tasarımına olan katkısı

Jeep’in ön taraf tasarımı, Ford’un katkıları sayesinde şekillenmiştir.

Willys MB’nin başarısı

Willys MB yani Jeep, 1941 ile 1945 yılları arasında üretilmiş ve uluslararası makine mühendisliği alanında bir dönüm noktası olmuştur.

Jeep ismi nereden geliyor?

Jeep isminin nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu konuda iddia edilen yaygın görüşlerden biri, Ford’un yarışma için ürettiği Ford GP (General Purpose)’nin okunuşundan kaynaklandığıdır.

Bir çizgi film karakteri ile Jeep arasındaki bağlantı

Jeep isminin nereden geldiği hakkında öne sürülen bir diğer teori ise, Temel Reis isimli karakterin gizemli hayvanı olarak bilinen Eagene the Jeep’den kaynaklandığıdır.

Merdiven çıkan 4×4

Jeep’in halka tanıtımında yapılan sıradışı gösteri, Amerika’da büyük yankı uyandırmıştır. Çünkü bu 4×4, Amerikan hükümet binasının merdivenlerine rahatlıkla çıkmıştır. İki sene sonra Willys Overland, Jeep için marka başvurusu yapmıştır.

Ünlü “CJ”ler

2. Dünya Savaşı sona erdikten sonra siviller için üretilen “CJ”lerin ismi, Civilian Jeep’den gelmektedir.

Jeep şimdiye kadar hangi firmaların eline geçmiştir?

1953 yılında Willys-Overland, American Motors Company tarafından satın alınan Kaiser Motors’un hakimiyetine geçmiştir. AMC ise önce Renault, daha sonra da Chrysler tarafından satın alınmıştır. Chrysler ise Daimler şirketi ile birleşerek Chrysler Daimler olmuştur. Şirket şu anda Fiat’a dahildir.

Öncü olan Jeep

Neredeyse tüm firmalar, orijinal Jeep’den ilham alarak benzer araçlar üretmişlerdir. Örneğin; Land Rover Series I bu tasarımın üzerinde birkaç değişiklik yaparak tasarlanmıştır. Ancak Toyota yaptığı reklamlarda direkt Jeep’i kullanmıştır. Sonuçta, Mitsubishi ve Ford’un da içinde olduğu daha birçok firma, Jeep lisansının altında üretim yapmıştır.

Modern SUV’un atası

Willys Station Wagon, modern SUV araçlarının atası olarak gösterilmektedir.

Jeep Wagoneer

Station Wagon’un geliştirilmiş hali olan Wagoneer, ilk lüks SUV aracıdır. Wagoneer’de dikkat çeken belli başlı özelliklerse, aracın hidrolik direksiyonu ve otomatik şanzımanı olmasıdır.

Doğada yapılan araba sporu “jeeping”

1953 yılında ilk kez Mark A. Smith tarafında düzenlenen jeeping, Rubicon Trail’de yapılmıştır.

Dünyanın en uzun off road yolculuğu

Mark A. Smith’in öncülüğünü yaptığı dünyanın en uzun off-road yolculuğu, yaklaşık 34.000 km sürmüştür. Şili’nin güney ucundan başlayarak Alaska’nın kuzey noktalarına kadar süren yolculuk, oldukça çetin koşullar altında yapılmıştır.

Gala ismiyle de bilinen Surrey

Jeep, 1959 yılında tatil köylerinde kullanılmak üzere Surrey ya da Gala denilen tasarımını yapmıştır.

USPS’nin kullandığı Jeep’ler

Amerika’nın posta hizmetinden sorumlu olan bağımsız şirket USPS, 30 sene boyunca Jeep marka araçlar kullanmıştır. USPS’nin ihtiyaçlarına yetişebilmek için ayrı bir tesis kuran Jeep, AMC tarafından satın alınmıştır. AMC bu tesisi, AM General olmak üzere ayrı bir şirkete dönüştürmüş, sonucundaysa Hummer’ler üretilmeye başlanmıştır.


İKİNCİ KISIM

eep, 1941 yılında ABD ordusu için yaratılmış hafif arazi aracı ve onu üretmek için kurulan bir firmanın adıdır. Bugün firmanın sahibi Daimler Chrysler’dir.

Jeep

Jeep, 1941 yılında ABD ordusu için yaratılmış hafif arazi aracı ve onu üretmek için kurulan bir firmanın adıdır. Bugün firmanın sahibi Daimler Chrysler’dir.

Jeep markası Turkiye’de bir marka olarak algılanmaktan çıkmış ve halk arasinda bu tür arazi tipi arabalara markasi ne olursa olsun genel olarak Jeep denmeye başlanmıştır.

Tarihi

1938 yılında motosikletlerinin ve diğer askeri araçlarının (modifiye edilmiş Ford Model-T) yerine geçebilecek;hafif, manevra yeteneği güçlü, sağlam, güvenli ve seri bir genel maksatlı araç arayışı içinde olan ABD ordusu bu ihtiyacını karşılamak için bir yarışma düzenledi.135 farklı firmaya yarışmaya katılması için çağrıda bulunuldu.Ancak yarışmaya katılacak firmalar bazı kısıtlamalarada uymak zorundaydılar.Taşımacılık için ağırlığın 600lbs’yi ve dingil aralığının 75 inç’i geçmemesi bu kısıtlamalardan bazılarıydı.Sadece 49 günde bir prototip ve ayrıca 75 günde 70 test aracı üretmek için kıyasıya bir mücadele başladı.Sonuç olarak sadece üç firma bunu başarabildi(Bantam, Willy-Overland, ve Ford).Yarışmayı kazanan 738,74 $’lık fiyatıyla Willy-Overland oldu. Bu modelin adı CJ1A idi. bir askeri araç için gayet lüks olan bu araçta tente ve otomatik camlar vardı. ertesi yıl, orduda epey iyi tutan bu araç cj2 ismi ve birkaç farklılıkla sivil halkın kullanımına sunulmuştu.

Jeep isminin nerden geldiği tam olarak bilinememekle birlikte Ford’un yarışma için ürettiği ‘Ford GP’ isminden geldiğine inanılmaktadır.’GP’ isminin ise General-Purpose (Genel maksatlı) ya da G=Government ve ABD’deki 4X4 sınıfını ifade eden P’nin birleşimiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Modelleri

 • cj-1a
 • cj-2
 • cj-3
 • cj-5
 • cj-6
 • cj-7
 • cj-8
 • cj-10
 • Cherokee
 • Cherokee den türetilen comanche pick up
 • Willys
 • Grand cherokee
 • Commander

cj3 – cj6 arası olanlar 1100 kilogramdır. Düz 6 silindir ve düz 4 silindir, benzinli motor’ları vardır. cj serisinin vitesleri 3 ve 4 vitestir, Cherokee serisi ise 5 vites Otomatik şanzumanlıdır.

Kaynaklar

Wiki Pedia

YerliWiki